strona glówna

ATARI

    Pamiętacie czasy, w których komputery PC nie były jeszcze tak rozpowszechnione w naszych domach ze względu na cenę i ich raczej biurowy charakter (brak dobrej grafiki i dźwięku)? Wtedy właśnie wielu z was posiadało ten zgrabny i miły w obsłudze komputerek domowy. Był mały, lekki, miał dobrą jak na ówczesne czasy grafikę i dźwięk. Wyposażony w pamięć masową w postaci magnetofonu lub stacji dyskietek 5,25" i joystick mógł służyć właściwie do wszystkiego. Zabawy, nauki, pracy. Do dziś mam Atari 130XE z magnetofonem i trzema stacjami dysków. Nie pozbyłem się go ponieważ mam do niego duży sentyment. To dzięki niemu do dziś interesuję się komputerami. Kto wie co robiłbym dziś gdybym nie usłyszał wiele lat temu cudownej muzyki z gry Boulder Dash. Niejeden z Was się pewnie teraz uśmiechnął pod nosem ale tak właśnie było :)) Poniżej zamieszczam najlepszy moim zdaniem emulator małego Atari pod Windows. AtariWin emuluje wszystkie modele Atarynki. Nie trzeba ściągać do niego dodatkowo plików z ROM-ami. Są dołączone do archiwum z emulatorem.

Zamieściłem również kilka archiwów z grami pod emulator a także z magami dyskowymi i demami.

Życzę miłej zabawy

 Tu ściągniesz pojedyńcze pliki

Dema

Gry

Użytki

 

Archiwum

Rozmiar w KB Opis

Atari-win3.1.zip NOWOŚĆ

555 kb Archiwum zawiera emulator Atari800Win 3.1 i pliki z ROM-ami Atari
Gierki_cz-1.zip 1189 kb Pierwsza część archiwum z grami pod emulator
Gierki_cz-2.zip 1421 kb Kolejna część archiwum z grami pod emulator
Gierki_cz-3.zip 1213 kb --//--
Gierki_cz-4.zip 1214 kb --//--
Gierki_cz-5.zip 1363 kb --//--
Gierki_cz-6.zip 1177 kb --//--
Gierki_cz-7.zip 1192 kb --//--
Gierki_cz-8.zip 1138 kb --//--
Dema _i_ziny.zip 2747 kb Archiwum zawiera dema i ziny pod emulator Atari
Gierki_Polskie_cz-1.zip 2736 kb Archiwum zawiera większość polskich gier na Atari NOWOŚĆ
Gierki_Polskie_cz-2.zip 2894 kb Archiwum zawiera większość polskich gier na Atari NOWOŚĆ
Muzyka_Atari8-bit-SAP.zip 248 kb Archiwum zawiera najciekawsze produkcje muzyczne polskiej sceny Atari 8-bit w formacie SAP NOWOŚĆ
in_sap22.exe 118 kb Plugin do WinAmp'a pozwalający odtwarzać muzykę w formacie SAP NOWOŚĆ

 

ZX Spectrum

ZX Spectrum był pierwszym naprawdę popularnym na całym świecie mikrokomputerem domowym. Tajemnica jego popularności tkwiła prawdopodobnie w jego prostej konstrukcji opartej o ośmiobitowy procesor Zilog Z80 charakteryzujący się bardzo dużą listą rozkazów i bardzo elastycznym i wydajnym assemblerem. Wbudowany interpreter języka BASIC był również jednym z najlepszych jeśli nie najlepszym w ówczesnych czasach. Nie bez znaczenia była również dość niska cena. Na ZX Spectrum powstało tysiące programów (nie przesadzam), dzięki którym komputerek bardzo długo królował w domach na całym świecie. Konstruktor Spectrusia Brytyjczyk Clive Sinclair za tą właśnie konstrukcję i jej popularność otrzymał od Królowej Wielkiej Brytanii tytuł szlachecki. (chyba nic w tej historii nie pokręciłem :)) )

W archiwach poniżej można znaleźć dwa emulatory ZX Spectrum. ZX32 ver. 1.02 pod Windowsy i X128 pod DOS ale chodzi również pod Windowsową emulacją DOS-a. W archiwum z X128 znajdują się też niezbędne do uruchomienia go pliki z ROM-ami i Dos4gw. Trzeba również zaznaczyć, że emuluje on wszystkie modele Spectrusia.

Dołączyłem również archiwum z gierkami na Spectrum.

Powodzenia

Archiwum

Rozmiar w KB Opis

ZX32102.exe

1170 kb Archiwum zawiera emulator ZX 32 ver 1.02
X128.zip 515 kb Archiwum zawiera emulator X128 i pliki z ROM-ami Spectrum
Gry.Specrum.zip 1321 kb Archiwum z grami pod emulator

 

Commodore C-64

  Był to chyba najbardziej popularny w Europie ośmiobitowy komputer. Jego popularność zaczęła się, gdy kończyła się era Spektrusia a Małe Atari powoli zaczęło tracić popularność. Powstało na niego wiele gier i programów użytkowych a także system graficzny o nazwie GEOS. Jedną z zalet c-64 był dźwięk. Generował go układ scalony o nazwie SID. To był prawdziwy syntezator. Jego niepowtarzalnego brzmienia nie udało się w pełni zaemulować programowo. Są tylko lepsze lub gorsze imitacje. Emulacji SID-a można by poświęcić osobny dział, co też może w przyszłości uczynię ponieważ posiadam niezły zbiór muzyki w tym formacie (około 7000 utworów).

   Poniżej zamieszczam dwa emulatory.  CCS-64 pod DOS, który działa równie dobrze pod Windowsem. Do archiwum dołączone są również pliki z ROM-ami C-64. Drugim emulatorem jest VICE Win 1.7. Jest wygodniejszy w obsłudze od CCS jednak bardziej zawodny. Niecierpliwi mogą sobie również ściągnąć dwa archiwa z grami pod emulator, są tam takie hity jak Zybex, Draconus, Boulder Dash oraz wiele innych. Zamieściłem też jedno archiwum z demami.

 

 

Archiwum

Rozmiar w KB Opis

CCS64_v2.0beta.zip

303 kb Archiwum zawiera emulator CCS64 pod DOS oraz pliki z ROM-ami.
vice_1_9_windows.zip 2650 kb Archiwum zawiera emulator vice Win 1.9 i przykł. programy. NOWOŚĆ
gry.zip 1138 kb Archiwum zawiera kilkanaście spakowanych gier na C-64
gry2.zip 1903 kb Archiwum zawiera kilkanaście spakowanych gier na C-64
dema.zip 1795 kb Archiwum zawiera kilkanaście spakowanych dem na C-64